ارتباط سریع

09215658634

ارتباط سریع

09215658634

دکتر مهران کریم زاده

متخصص قلب و عروق

نوار قلب

تست نوار قلب چیست؟

تست نوار قلب (به انگلیسی EKG) یک آزمایش تشخیصی است که متخصص قلب و عروق برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب فرد از آن استفاده می‌کنند.

عملکرد قلب به این صورت است که یک سری سیگنال‌های الکتریکی در نقاط خاصی از قلب تولید می‌شود، سپس این سیگنالهای الکتریکی در مسیر مشخصی در سراسر قلب منتقل می‌شود. نتیجه نهایی از تولید این پیام‌های الکتریکی تولید تپش یا ضربان قلب است. این ضربان یا تپش باعث انقباض ماهیچه‌های قلب می‌شوند و خون را به سرتاسر بدن منتقل می‌کنند. مشکلات قلبی باعث تغییر روند هدایت سیگنال‌ها و صدای قلب می‌شود. متخصصان از EKG برای اندازه‌گیری این سیگنال‌های الکتریکی، ضربان قلب نرمال، بررسی صدای قلب و عملکرد آن در جهت تشخیص بیماری‌ها و مشکلات قلبی استفاده می‌کنند.

نوار قلب چگونه است؟

EKG نواری است که در اثر اتصال تعدادی الکترود به بخش‌های مختلف بدن گرفته می‌شود. این نوار فعالیت الکتریکی قلب را بر روی کاغذ و یا صفحه‌ی مانیتور ثبت می‌کند و بر اساس آن می‌توان برخی از اشکالات و اختلالات قلبی را تشخیص داد. هنگامی که این نوار با نوار قلب نرمال تفاوت داشته‌باشد، می‌توان به بیماری‌های قلبی خاصی شک کرد. مثلا اگر طول موج‌ها کوتاه‌تر و یا بلندتر باشد و یا فاصله‌ی دو موج از هم تغییر کند، شکل موج‌ها برعکس و بدون قله شود و یا قبل و بعد از موج‌ها افتادگی وجود داشته‌باشد. این تغییرات برخی از تغییرات نوار قلب است که هر کدام می‌تواند در تشخیص بیماری موثر باشد.

 

نوار قلب-دکتر-کریم زاده-8498

آیا بین ECG و EKG تفاوتی وجود دارد؟

خیر این دو علامت تفاوتی با هم ندارند. ECG و EKG علامت‌های اختصاری متفاوتی برای آزمایش مشابهی هستند که الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب نامیده می‌شود. برخی از افراد ممکن است به الکتروکاردیوگرام، الکتروکاردیوگراف هم بگویند.

هدف از گرفتن EKG چیست؟

EKG مشکلات مربوط به ضربان قلب را در فرد بررسی می‌کند. پزشکان می‌توانند از EKG برای جمع‌آوری اطلاعات در موارد زیر استفاده کنند:

  • گره سینوسی دهلیزی یا گره سینوسی، قسمتی از قلب است که باعث تولید ضربان قلب می‌شود.
  • گره دهلیزی بطنی
  • مسیرهای هدایت عصبی در قلب
  • سرعت و ریتم قلب
  • اندازه یا ضخامت حفره‌های خاص قلب.

تشخیص بیماری قلبی با نوار قلب

معمولا برای تشخیص بیماری‌های قلبی از سایر تست‌ها به همراه ECG استفاده می‌شود، اما این هم می‌تواند در شک کردن به بیماری‌های قلبی کمک شایانی بکند. هنگامی که ECG بیمار مختل می شود، باید بررسی‌های تکمیلی را انجام دهد تا تشخیص داده شود که بیماری قلبی او چیست!

EKG برای تشخیص برخی از بیمار‌ی‌های قلبی استفاده می‌شود و معمولا زمانی درخواست می‌شود که بیمار با شکایاتی چوت موارد زیر به پزشک مراجعه می‌کند؛

  • درد قفسه سینه
  • تپش قلب
  • سرگیجه
  • تنگی نفس

این تست، یک آزمایش بدون درد و سریع است و می‌تواند در بسیاری از موارد راهنمای پزشک باشد.

نوار قلب-دکتر-کریم زاده-7498

قیمت نوار قلب

هزینه نوار قلب با توجه به تجهیزات و تخصص پزشک متفاوت است. همچنین هزینه آن در بیمارستان نسبت به کلینیک‌های تخصصی پایین‌تر است. اما در مجموع این آزمایش هزینه زیادی نداشته و معمولأ قیمت آن کمتر از ۷۰۰۰۰ تومان می‌شود.

اگر تحت پوشش بیمه درمانی هستید، بیمه مقداری از هزینه را پوشش می‌دهد. معمولا با استفاده از بیمه حدود ۱۵ تا ۲۰% از قیمت نوار قلب کم می‌شود.

راهنمای مراجعه به دکتر قلب برای نتایج نوار قلب

نوار قلب زنان و مردان آزمایشی سریع و بدون درد است. انجام EKG معمولا حدود ۳ دقیقه طول می‌کشد. امروزه به دلیل وجود کرونا، بیشتر افراد از خدمات نوار قلب در منزل استفاده می‌کنند. گرفتن EKG به‌صورت دوره‌ای می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی جدی پیشگیری کند. اختلالات زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث ناهنجاری در نتایج آزمایش EKG می‌شوند. بااین‌حال، نتایج ناهنجار EKG برای برخی از افراد طبیعی است و الزاماً به معنای بیماری قلبی نیست. بعضی از افراد برای بررسی تپش قلب خود از نرم افزار نوار قلب یا ساعت‌های هوشمند استفاده می‌کنند. دقت کنید این ابزارها، جایگزین درستی برای معاینه پزشکی نیستند. اگر فرد نگران سلامت قلب خود است، باید با یک متخصص قلب و عروق مشورت کند.

مقالات مرتبط

خستگی زودرس- دکتر کریمزاده-2649

خستگی زودرس

خستگی زودرس به معنی خسته شدن بدون فعالیت سنگین است. به طور کلی خستگی به معنی کمبود انرژی و انگیزه چه از نظر جسمی و

ادامه مطلب »
تنگی-نفس-دکتر-کریمزاده-3654

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از آزار دهنده ترین مشکلاتی است که فرد می تواند با آن مواجه شود. به طور معمول ما روزانه بالای هزار دم

ادامه مطلب »
درد-قفسه-سینه-دکتر-کریمزاده-8884

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه یک شکایت رایج و شامل یک تشخیص افتراقی گسترده است که ممکن است چندین علت تهدید کننده زندگی باشد. بسته به علائم

ادامه مطلب »