ارتباط سریع

09215658634

ارتباط سریع

09215658634

دکتر مهران کریم زاده

متخصص قلب و عروق

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از آزار دهنده ترین مشکلاتی است که فرد می تواند با آن مواجه شود. به طور معمول ما روزانه بالای هزار دم و بازدم انجام می دهیم که به ندرت پیش می آید که متوجه این تنفس به طور طبیعی بدن شویم. اما زمانی که نتوانیم به راحتی دم و بازدم داشته باشیم تمام ذهن ما درگیر این تنفس خواهد بود. تنگی نفس دلایل زیادی می تواند داشته باشد که از آنها می توان به تب، آسم، احتقان و …. نام برد. اما یکی از دلایل تنگی نفس مشکلات مرتبط با قلب می باشد. به هر دلیلی که تنگی نفس به وجود آمده شده باشد، باید آن را جدی گرفته شود و به پزشک خود اطلاع دهید. اگر تنگی نفس ناگهانی و شدید باشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و یا از یک پزشک راهنمایی بگیرید.

تنگی نفس در بیماری های قلبی

قلب یکی از ارکان های اصلی بدن است که وظیفه رساندن خون و به همراه آن اکسیژن به اعضای بدن را دارد. در صورتی که قلب به خوبی کار نکند و اکسیژن به میزان کافی به اعضای بدن نرسد احساس تنگی نفس و فشار روی قفسه سینه به وجود می آید. به طور معمول تنگی نفس های مرتبط با بیماری های قلبی با علائم دیگری نیز همراه است. در ادامه به توضیح علل های تنگی نفس در بیماری های قلبی می پردازیم و در هر مورد علائم های به همراه تنگی نفس ذکر می کنیم.

تنگی نفس در نارسایی قلبی

خستگی و نفس نفس زدن می تواند از علائم بارز نارسایی قلبی باشد. وقتی قلب دچار نارسایی باشد نمی تواند عمل اصلی خود یعنی پمپاژ خون را به خوبی انجام دهد و در نتیجه اکسیژن به خوبی به اعضای بدن نمی رسد. ورم قوزک پا، ساق پا، و آب آوردن شکم می تواند از دیگر علائم نارسایی قلبی باشد. در صورتی که تنگی نفس شما با علائم بالا همراه باشد می توانید تنگی نفس را در بیماری قلبی خود بدانید و به متخصص قلب مراجعه کنید. در ابتدای نارسایی قلبی این تنگی نفس به هنگام ورزش کردن و فعالیت های سنگین احساس خواهد شد. به مرور زمان و افزایش میزان نارسایی قلبی، حتی به هنگام استراحت و در حالت خوابیده نیز احساس تنگی نفس خواهید داشت.

تنگی نفس در تاکی کاردی

تاکی کاردی به معنای ضربان قلب بالا است (بیش از 100 بار در دقیقه برای یک فرد بزرگسال) . در مواردی که فرد دچار ضربان قلب بالایی باشد تنگی نفس به وجود می آید. در زمانی که تنگی نفس به علت تاکی کاردی باشد معمولا فرد علائمی چون سرما یا گرما، احساس مضطرب بودن و یا عصبی بودن، لرزش، بی خوابی، سردرد یا بدن درد و گردن درد و خستگی شدید داشته باشید. وقتی ضربان قلب بالا باشد رفت و بازگشت خون به سرعت انجام می شود و به اعضای بدن فرصت کافی برای جذب اکسیژن داده نمی شود. در این شرایط است که بدن احساس کمبود اکسیژن را احساس کرده و دچار تنگی نفس می شود.

تنگی-نفس-دکتر-کریمزاده-4654

آب آوردن ریه (ادم ریه)

جمع شدن مایع اضافی در ریه باعث سخت شدن تنفس خواهد بود. یکی از علت های آب آوردن ریه بیماری ها قلبی است. وقتی قلب دچار بیماری باشد نمی تواند تمام خون را از ریه پس بگیرد و به بیرون پمپاژ کند. در این شرایط فشار داخلی در قلب افزایش پیدا میکند و مایع اضافی را به درون بافت ریه پس می زند. از علائمی که همراه با تنگی نفس به علت آب آوردن ریه می توان نام برد. نفس کشیدن سخت به هنگام خوابیدن، آبی یا طوسی شدن رنگ پوست یا ضربان قلب غیر عادی و تند. در مواردی که همه این علائم را دارید حتما سریعا به متخصص قلب مراجعه کنید.

کاردیومیوپاتی (بیماری التهاب عضله قلب)

وقتی عضله قلب دچار التهاب شود نمی تواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این خود یکی از عامل های کم آمدن اکسیژن در اعضای بدن و تنگی نفس خواهد بود. سرفه در وضعیت خوابیده، سرگیجه، ورم پا، تپش قلب و  در قفسه سینه از دیگر علائم این بیماری است. در حالت پیشرفته این نوع بیماری قلبی فرد به هنگام فعالیت و استراحت به دشواری می تواند نفس بکشد.

حمله قلبی

در مواردی که فرد دچار حمله قلبی می شود علائمی چون تنگی نفس شدید و بی قراری و درد قفسه سینه در فرد نمایان می شود. در این موارد که تنگی نفس شدید است باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. در خیلی از موارد تنگی نفس قبل از حمله قلبی و درد قفسه سینه به وجود می آید.

کلام آخر

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. تنگی نفس چه علت قلبی داشته باشد و چه به دلیل بیماری های دیگر باشد باید جدی گرفته شود. یکی از اولین علائم بیماری های حاد ریوی و قلبی تنگی نفس است. در صورت پیگیری به موقع تنگی نفس می توان از خطرات احتمالی جلوگیری کرد. در صورتی که احساس کردید به راحتی نمی توانید نفس بکشید و علائمی چون تپش قلب و یا درد قفسه سینه یا فشار روی قفسه سینه را احساس می کنید  بهتر است به متخصص قلب مراجعه کنید.

 

دکتر مهران کریم زاده

دکتر مهران کریم زاده

دکتر مهران کریم زاده در زمینه های آنژیوگرافی، اکوکاردیوگرافی و نوار قلب، آماده خدمت رسانی به بیماران گرامی می باشد.

مقالات مرتبط

خستگی زودرس- دکتر کریمزاده-2649

خستگی زودرس

خستگی زودرس به معنی خسته شدن بدون فعالیت سنگین است. به طور کلی خستگی به معنی کمبود انرژی و انگیزه چه از نظر جسمی و

ادامه مطلب »
تنگی-نفس-دکتر-کریمزاده-3654

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از آزار دهنده ترین مشکلاتی است که فرد می تواند با آن مواجه شود. به طور معمول ما روزانه بالای هزار دم

ادامه مطلب »