ارتباط سریع

09215658634

ارتباط سریع

09215658634

دکتر مهران کریم زاده

متخصص قلب و عروق

خستگی زودرس

خستگی زودرس به معنی خسته شدن بدون فعالیت سنگین است. به طور کلی خستگی به معنی کمبود انرژی و انگیزه چه از نظر جسمی و چه از نظر حسی بیان می شود.خستگی با خواب آلودگی یا کسلی متفاوت است و به طور معمول با استراحت برطرف می شود. اما در برخی از موارد این خستگی بدون دلیل و مرتبط با سلامت بدن است.

خستگی زودرس می تواند علائم یک بیماری در بدن انسان باشد و خود به تنهایی یک بیماری به حساب نمی آید. بسیاری از بیماری های روانی و جسمی باعث ایجاد خستگی زودرس در بدن می شود که می توان از آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود خواب
 • استرس
 • اظطراب و نگرانی های سلامت روان
 • کم خونی
 • کم کاری تیروئید
 • عفونت های ویروسی
 • اختلالات سیستم ایمنی
 • فیبرومیالژیا
 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • سندروم خستگی مزمن
 • آلرژی، آپنه خواب، داروها
 • هپاتیت و …

در این مقاله قصد داریم به علت های قلبی خستگی زودرس بپردازیم

خستگی زودرس و بیماری های قلبی

بیماری های قلبی به ویژه نارسایی قلبی، می تواند باعث احساس خستگی در افراد شود و توانایی فعالیت های سنگین به خصوص ورزش را از فرد بگیرد.

نارسایی قلبی از مهمترین مشکلات سلامتی در فرد محسوب می شود که می تواند باعث ایجاد اختلالات دیگری در زندگی بیمار شود. عوامل مختلفی باعص ایجاد

نارسایی قلبی و در ارتباط با آن اختلالات در زندگی فرد شود که می توان از آنها به این موارد اشاره کرد: پرفشاری خون، دیس لیپیدمی، آنفارکتوس میوکارد، کاردیومیوپاتی و بیماری های التهابی قلب

خستگی یکی از معمول ترین علائم در مبتلایان به نارسایی های قلبی است که باعث اختلال در زندگی روزمره فرد بیمار و حتی روابط اجتماعی فرد خواهد شد.

شیوع خستگی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بسیار بالاست و در مطالعات و گزارشات انجام شده تنها 5 در صد از بیماریانی که نارسایی قلبی دارند به خستگی زودرس مبتلا نیستند.

انواع خستگی در بیماران نارسایی قلبی

با توجه به تحقیقات انجام شده خستگی در بیماران نارسایی قلبی مقیاس چند بعدی دارد و با توجه به تحقیقات بیشترین نوع خستگی گزارش شده از بیماران، خستگی عمومی، خستگی جسمی ، کاهش فعالیت، کاهش انگیزش و خستگی ذهنی می باشند.

در بیشتر بیماران خستگی روانی و انگیزشی گزارش شده است که این نشان دهنده آن است که به دلیل مشکلات قلبی فرد انگیزه و روحیه لازم را برای فعالیت ها ندارد. در بیشتر موارد به همراه خستگی مفرد، افسردگی نیز به وجود می آید.

خستگی زودرس- دکتر کریمزاده-1649

علل خستگی در بیماران نارسایی قلبی

بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، پمپاژ خون کم و یا نادرستی دارند که در نتیجه اکسیژن به خوبی به ماهیچه ها و سایر بافت ها و اعضای بدن نمی رسد. این کمبود اکسیژن عاملی خواهد بود که ماهیچه ها به خوبی نتوانند انرژی و مواد مغذی دریافت کنند و در نتیجه توان لازم برای فعالیت نداشته باشند. یکی از ارگان های مهم که در زمان نارسایی قلبی به خوبی نمی تواند اکسیژن را دریافت کند مغز است.

هنگامی که مغز به خوبی اکسیژن دریافت نکند عملکرد آن پایین آمده و فرد قدرت تصمیم گیری درست را نخواهد داشت. در نتیجه عملکرد ناکافی مغز مابقی اعضای بدن هم نمی توانند فرمان کافی برای فعالیت دریافت کنند و در نتیجه فرد دچار اختلالات روانی و بی انگیزگی می شود و این نیز عامل بر احساس خستگی در فرد است.

علائم خستگی زودرس مرتبط با بیماری قلبی

خستگی زودرسی که همراه با علائم چون درد قفسه سینه، تپش قلب ، سرگیجه، غش  و تنگی نفس باشد می تواند نشان دهنده بیماری قلبی باشد. در صورتی که در طول روز خستگی مفرد دارید و نمی توانید فعالیت روزانه خود را به خوبی انجام دهید و یکی از علائم بالا و یا افسردگی را دارا هستید بهتر است از نظر قلبی مورد بررسی قرار بگیرید. بهتر است در اولین فرصت به یک متخصص قلب مراجعه کنید تا مورد بررسی قلبی قرار بگیرید تا در صورت داشتن مشکل قلبی پیش از ایجاد مشکلات بزرگتر تحت درمان قرار بگیرید.

کلام آخر

در سال های اخیر مشخص شده است که علائم بیماری قلبی در زنان با مردان متفاوت است و ممکن است بسیار ظریف تر باشد. به عنوان مثال خستگی زودرس در زنان بیشتر از درد قفسه سینه شایع است. تصور می شود که این عدم شناخت بیماری قلبی در زنان باعث شده است که مرگ و میر به علت بیماری قلبی در زنان بیشتر از مردان باشد. بهتر است با داشتن علائم های که می تواند نشان دهنده بیماری قلبی در شما باشد حتما با متخصص قلب مشورت کنید و او را از سابقه فامیلی خود مطلع کنید. پزشک شما با دانستن اطلاعات دقیق از مشکلات شما و سابقه فامیلی شما می تواند تصمیم بگیرد که شما نیاز به آزمایشات بیشتر دارید و یا خیر.

دکتر مهران کریم زاده

دکتر مهران کریم زاده

دکتر مهران کریم زاده در زمینه های آنژیوگرافی، اکوکاردیوگرافی و نوار قلب، آماده خدمت رسانی به بیماران گرامی می باشد.

مقالات مرتبط

خستگی زودرس- دکتر کریمزاده-2649

خستگی زودرس

خستگی زودرس به معنی خسته شدن بدون فعالیت سنگین است. به طور کلی خستگی به معنی کمبود انرژی و انگیزه چه از نظر جسمی و

ادامه مطلب »
تنگی-نفس-دکتر-کریمزاده-3654

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از آزار دهنده ترین مشکلاتی است که فرد می تواند با آن مواجه شود. به طور معمول ما روزانه بالای هزار دم

ادامه مطلب »